Türkiye Flamingo (Phoenicopterus roseus) Kış Gözlem Raporu – 2005
Eylül 2, 2022
Tedavileri ve rehabilitasyonu tamamlanan 7 şahin doğaya salındı.
Eylül 7, 2022
parallax background

Bataklıkkırlangıcı


T.C. İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği

Bataklıkkırlangıcı » Collared Pratincole » Glareola pratincola

Biyolojik Bilgiler

BOYU

KANAT AÇIKLIĞI

AĞIRLIĞI

23-27 cm

60-70 cm

50-80 g

Tanımı

Bataklık kırlangıcı (Glaeole Pratincola) Bataklık kırlangıcıgiller familyasından bir kuş türüdür. Boğazı ve göğsünün üst tarafı gözaltından inen siyah bir gerdanlık çizgisiyle çevrili ve krem rengidir. Göğüs kısmı sırt rengine benzer. Uzunluğu 23-26 cm’dir. Tüyleri üstte zeytin kahverengisi hafif metalik tonlu, arkada beyaz, alt kesimde sarımsı kahverengi, karnı da beyazdır. Büyük Siyah kenarlı ve soluk bir sarı gırtlak lekesi siyah beyaz renkte sivri ve derin çatallı kuyruğu vardır. Koyu renk kanatları ve pas kırmızısı kanat altları belirgin özellikleridir. Kısa bacaklı yer kuşlarıdırlar ama yine de uçarken uzun kanatları ve çatallı kuyrukları ile zarif ve narindirler. Bataklıkkırlangıcı toprak kahverengisidir, kanat üstünün dış yarısı daha koyudur ve koyu renkli sekonderlerinin uçları beyazdır. Kanat altı örtüleri kestane rengidir ancak genellikle siyahımsı görünür, firar hattı beyazdır; kuyruk sokumu ise parlak beyazdır. Özellikle uçuşta sırt tarafı açık-koyu iki ton olarak görülebilir. Bacakları kısa ve 4 parmaklıdır. Gözleri iri ve siyahtır. Gagası kısa, siyah ve gaga dibi çarpıcı derecede kırmızıdır. Gencinin üst tarafı pullarla kaplı gibi görüntü verir.

Habitatı

Sürüler halinde yaşadıkları suya yakın çamurlu, kısa veya dağınık otların bulunduğu steplerde, açıklık alanlarda, bataklıklarda, tuz gölleri ve su yakınlarında yaşarlar. 2-3 yumurta üzerinde kuluçkaya yatarlar ve ürerler. Göllerin ortasındaki adalara yuvalandıkları bilinmektedir; yoğun bitki örtüsünün olduğu alanlardan kaçınırlar. Bozkırlarda, özellikle tuzlu göl ve bataklık kenarlarında ve ıslak çayırlarda bulunur

Yayılışı

Yaz kuşudur. Güney Avrupa ve ön Asya’da yaşar. Avrupa’nın güneyi, güneybatı Asya ve Afrika'nın daha ılık bölgelerinde bulunur. Göçmendirler, kışı tropikal Afrika'da geçirirler. Hemen hemen tüm Türkiye'de yazın görülen ve kuluçkaya yatan göçmen kuş bir türdür. İç Anadolu’nun orta bölgesi, kuzeybatısı ve kuzeydoğusu ile Doğu Akdeniz kıyı şeridi, Marmara’nın güneyi, Ege’nin batısı ve içlerinde doğru olan kesimde, Trakya’nın kuzey ve güneybatı sınırlarında ürer. Fransız kuşçular Nisan 2004’te Akkaya (Niğde)’dan bildirmişse de bu türe tekrar rastlanmamıştır.

Beslenme

Uçarken böcekleri yakalayarak ve ıslak çayırlardaki böceklerle beslenirler.

Biyolojisi

Biyolojisi bilgisi bulunamadı

Göçü

Türkiye'de yazın görülen ve kuluçkaya yatan göçmen kuşlardır. Kışı tropikal Afrika'da geçirirler. Üreme sahalarının kuzeyinde nadirdirler.

Popülasyonu

Popülasyonu bilgisi bulunamadı

Davranışları

Sürüleri gürültücüdür. Avlanırken akrobatik hareketler yapar.

Yerel Adlar

Yerel Adlar bilgisi bulunamadı

Ses-Ötüşü

Uçus sesi sumruyu andırır. Sıkça öter ; ''kik, kik, kik''

Ayırıcı Tanı

Ayırıcı Tanı bilgisi bulunamadı

Kaynaklar

http://www.dogadernegi.org/index.php?sayfa=hasankeyf-kuslar

http://tr.wikipedia.org/wiki/Batakl%C4%B1k_k%C4%B1rlang%C4%B1c%C4%B1

-Ornitoloji dersleri, İbrahim BARAN- İrfan YILMAZ, Ege Üniversitesi basımevi