Kırlangıç
Aralık 2, 2022
Ev Kırlangıcı
Aralık 2, 2022
parallax background

Kum Kırlangıcı


T.C. İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği

Kum kırlangıcı » Sand Martin » Riparia riparia

Biyolojik Bilgiler

BOYU

KANAT AÇIKLIĞI

AĞIRLIĞI

12 – 13 cm

26 - 29 cm

13 - 14 g

Tanımı

Türkiye’deki en küçük kırlangıçtır. Üst tarafı toprak rengi, alt tarafı beyaz, göğüs kuşağı kahverengidir. Kuyruğu hafif çatallıdır. Genci erişkine benzer, açık renkli tüy kenarları ile sırtı desenlidir. Kırlangıçlar; küçük, ince yapılı, kısa boylu ve zamanının çoğunu havada geçiren kuşlardır. Kuyruklar çatallıdır. Gagaları kısa ve geniştir. Eşlerin dış görünüşleri aynıdır. İyi ve hızlı uçucudurlar.

Habitatı

Çoğunlukla tatlı su çevresindeki açık arazilerde bulunur, yerleşimlerde ve dağlıklarda bulunmaz. Koloniler halinde nehirler ve kum ocaklarındaki kum ve çakıl yarlarında yuva yapar; 100 cm. ‘e kadar uzanan tüneller kazar, su borusu gibi insan yapılarını da kullanır.

Yayılışı

Yaz aylarında Türkiye genelinde uygun ortamlarda gözlemlenir.

Beslenme

Uçuşu sırasında geniş gagası ile sinek ve böcekler ile beslenir.

Biyolojisi

Coğrafi bölgelere göre değişmekle birlikte Mayıs – Haziran aylarında ürer. Yılda 2 kez yumurtlayabilir. 3 ila 7 adet arasında yumurta bırakılır. Kuluçka süresi 12 - 16 gündür. Tüylenme dönemi yaklaşık 19 gündür.

Göçü

Göçü bilgisi bulunamadı

Popülasyonu

Korunma durumu, bir canlı türünün günümüzde ya da gelecekte varlığını sürdürmeye devam etme olasılığının bir göstergesidir. Bu gösterge, türe ait kalan birey sayısı kadar, zaman içindeki nüfus artış ya da azalışları, başarılı üreme oranları, bilinen tehditler gibi çeşitli etmenler göz önünde bulundurularak belirlenir.

Dünya çapında en çok bilinen korunma durumu listeleme ve derecelendirme sistemi, Dünya Korunma Birliği (The World Conservation Union, IUCN) Kırmızı Liste'sidir

IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi ("IUCN Kırmızı Listesi" ve bitki ve hayvan türlerinin dünyadaki en kapsamlı Küresel Koruma durumu envanteridir. IUCN Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

IUCN Kırmızı Listesi, kesin ölçüt kullanılarak, binlerce tür ve alttürlerin nesillerinin tükenme riskini değerlendirerek oluşturulmaktadır. Bu ölçüt tüm türlerle ve dünyanın her bölgesi ile ilgilidir. Kırmızı Liste ile amaçlanan; koruma meselelerine kamunun ve politikacıların dikkatini çekmek ve bununla birlikte türlerin yok oluşunu azaltmak için uluslararası camiaya yardım etmektir. Güçlü bir bilimsel altyapı ile oluşturulan IUCN Kırmızı Listesi, biyolojik çeşitliliğin durumu ile ilgili en geçerli rehber olarak kabul edilmektedir.

Türün Korunma Durumu:

LC: (least concern): Yaygın bulunan türler

Davranışları

Uçuşta kaya kırlangıcından daha fazla kanat çırpar, daha az süzülür.

Yerel Adlar

Yerel Adlar bilgisi bulunamadı

Ses-Ötüşü

Sesi kır ve ev kırlangıcından daha kurudur: “tştr”, ötüşü bu sesinin tekrarından oluşur.

Ayırıcı Tanı

Ayırıcı Tanı bilgisi bulunamadı

Kaynaklar

1) Türkiye ve Avrupa' nın Kuşlar, ISBN 9759409828

2) http://www.garden-birds.co.uk/birds/sand_martin.htm

3) http://www.oiseaux.net/oiseaux/passeriformes/hirondelle.de.rivage.html

4) Kuşbank Gözlem Raporları