Karagagalı Sumru
Aralık 5, 2022
Kumru
Aralık 5, 2022
parallax background

Kaya güvercini


T.C. İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği

Kaya güvercini » Rock Dove » Columba livia

Biyolojik Bilgiler

BOYU

KANAT AÇIKLIĞI

AĞIRLIĞI

31-36 cm

63-70 cm

250-350 g

Tanımı

Yetişkin erkek , uzun kanatları ve oldukça kısa kuyruğu olan kompakt bir kuştur.

Manto ve kanat örtüleri üst kısımlarda soluk mavi-gri renktedir ancak alt sırt grimsi beyazdır. Kanatlarda, daha büyük örtülerde ve ikincil araçlarda iki siyah kanat çubuğu görülebilir. Uçuş tüyleri daha koyu. Sağrı ve üst kuyruk örtüleri koyu gridir. Kuyruk koyu gridir ve geniş siyahımsı bir terminal şeridi vardır.

Soluk gri alt kısımlarda çene ve boğaz koyu gridir, ancak boğazda mor-yeşil ışıldayan tüyler vardır. Göğüs aynıdır ancak ışıldaması daha güçlüdür. Altta kül grisi ile sınırlanmıştır. Karın ve alt kısımları gri-mavidir. Dikdörtgenlerin alt tarafı siyahımsıdır ve dış tüylerde daha soluk temeller vardır. Kanatların altında, koltuk altı ve örtüler beyazdır ve kanadın ön kenarında soluk griye dönüşür.

Baş daha koyu, çoğunlukla gri kurşundur ve boyun güçlü bir yeşil-mor yanardönerlik gösterir.

Fatura, beyaz mısırlı grimsi siyahtır. Gözler altın-turuncu veya turuncu-kırmızıdır ve mavi-gri çıplak tenli bir göz halkası ile çevrilidir. Bacaklar ve ayaklar kırmızı veya morumsu kırmızıdır.

Dişi erkeğe benzer ancak biraz daha küçüktür, daha soluk gri tüyleri ve daha az yanardöner boynu vardır.

Yavru ayrıca gözler, bacaklar ve ayaklar dahil olmak üzere daha mattır. Genç erkek, boynun yanlarında hafif bir yanardönerlik gösterebilir.

Habitatı

Güvercin genellikle üreyebileceği uçurumların cephelerinde yaşar. Ancak, menzile bağlı olarak, özellikle İskoçya'da kıyı kayalıklarında ve mağaralarda görülebilir. Diğer türler ile harabelerdeki binaları istila ediyor. Ayrıca dik ve kayalık yamaçlarda ve kanyonlarda bulunur. Genellikle kalın bitki örtüsüne sahip alanlardan kaçınır.

Yabani popülasyonlar özellikle şehirlerde, hatta çok nüfuslu şehirlerde ve hatta şehir merkezlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Kayalıklara benzeyen binalar, gökdelenler, köprülerin altında ve şehir parklarında ürerler.

Türler Himalayalar'da deniz seviyesinden 4270 metre yüksekliğe kadar görülebilir.

Yayılışı

Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya'da görülür, ancak bugün birçok vahşi popülasyonun yaşadığı dünya çapındaki şehirlerde bolca görülürler.

Beslenme

Çoğunlukla tohumlarla beslenir. Şehirlerden uzakta, atık tahıl, birçok ot ve diğer bitkilerin tohumları, bazen de meyveler veya meşe palamuduyla beslenir; birkaç solucan veya böcek yiyebilir. Şehirlerde büyük ölçüde ekmek kırıntısı, patlamış mısır veya insanlar tarafından sağlanan yiyeceklerle beslenir.

Biyolojisi

Kaya Güvercini yıl boyunca ürer, ancak aralığın kuzey kesiminde bu dönem esas olarak Nisan'dan Temmuz'a ve bazen tekrar Ağustos-Eylül aylarında uzanır.

Yuva yeri, genellikle bir kayalık çıkıntıda veya kayalıklarda, dağlarda veya kıyı kayalıklarında bir mağara veya yarıkta olmak üzere erkekler tarafından seçilir. Yabani popülasyonlar, insanlar tarafından inşa edilen, ancak binalardaki, gökdelenlerdeki, köprü altlarındaki veya taş ocağındaki kornişler gibi uçurumlara benzeyen yapılarda yuva yapar.

Yuvayı dişi yapar ama erkek onun malzemelerini getirir. Dallardan, köklerden, yapraklardan veya otlardan oluşan gevşek bir platformdur, ancak genellikle yuvanın tabanı gerçekten yeşilliklerle kaplı değildir.

Aynı site defalarca tekrar kullanılır, ancak güvercinler her yeni kullanımda malzeme ekler.

Dişi iki beyaz yumurta bırakır ve iki partner 16-19 gün süren inkübasyonu paylaşır. Civcivler, yetişkinler tarafından üretilen, yağ ve protein açısından zengin bir besin olan “güvercin sütü” ile beslenir. Bu malzeme yavaş yavaş tohumlarla değiştirilir.

Yavrular yuvayı doğumdan 35-37 gün sonra terk eder, ancak yazın 25-32 gün sonra daha erken çıkar. Genellikle ilk birkaç gün uyumak için yuvaya dönerler.

Göçü

Doğal dağılımı britanya adaları ve fransa kıyıları, akdeniz ve hazar denizi havzaları, kuzey afrika, arabistan ve güney asyadır. şehir güvercini ile karışır, sürülerinde doğal tonun dışında (beyaz telekli) kuşlar bulunabilir.

Popülasyonu

Küresel nüfus 2004 yılında 260.000.000 kişi olarak tahmin ediliyordu. 2015 yılında, Avrupa nüfusunun kabaca 22.100.000 / 45.200.000 yetişkin birey olduğu tahmin ediliyor

Davranışları

Kaya Güvercini esas olarak tahıl tohumları ve diğer birçok bitki ile beslenir. Aynı zamanda yeşil yaprakları, tomurcukları ve meyveleri, ancak daha nadiren omurgasızları tüketir.

Başını hızla ileri geri hareket ettirirken yürürken yerde beslenir.

Yerli veya vahşi nüfus, insanlar tarafından verilen yiyecekleri, genellikle ekmek kırıntıları tüketir.

Kaya Güvercini, üreme mevsiminde genellikle çiftler halinde görülür. Tüneklerde veya beslenme alanlarına uçarken sokulgan olabilirler. Yabani kuşlar çoğunlukla küçük gruplar halinde görülse de, bazen büyük sayılar yiyecek kaynakları etrafında toplanır.

Öte yandan, vahşi popülasyonlar genellikle daha kalabalıktır ve birkaç bin kuştan oluşan dev topluluklar oluşturur.

Yerel Adlar

Kaya güvercini-keykey,yaban güvercini,küçük güvercin / Denizli ( wolfkenan)

yaban güvercini, boran, dağ kıtı, dağ kıyıtı, dobak, dürrek, galle, gallep - Kazım Çapacı

Ses-Ötüşü

Boğuk ve ısrarlı bir ötüşü (guu-ruuu) vardır. Güvercin yuvasına inleyerek bölgeyi ilan etmek için "oh-oo-oor" diye bağırır. Gösterimler sırasında bir saniyelik aralıklarla "oo-roo-coo" söyler. Tehdit edildiğinde veya korktuğunda, "oorhh" alarm çığlığı olarak bir tür hırıltı üretir.

Ayırıcı Tanı

Cl livia (yukarıda açıklanmıştır) Batı Avrupa, Batı ve Güney Avrupa, Kuzey Afrika'da Fas'tan Kuzeybatı Mısır'a, E Güney Urallar, Batı Kazakistan, Kuzey Kafkasya, Gürcistan, Kıbrıs , Türkiye ve Irak'a.

Cl atlantis Madeira, Azor Adaları ve Yeşil Burun Adalarında bulunur.

Bu ırk, üst kanatta üst kısımları alacalı ve bu desenler neredeyse iki siyah kanat çubuğunu gizler. Pek çok kuşun vücutlarında, olası kökenlerini evcil veya vahşi popülasyonlardan gösteren çok geniş bir kestane rengi vardır.

Cl canariensis , Kanarya Adaları'nda ve Fas'ın birkaç adasında bulunur.

Bu cins, nominal cinsten daha küçüktür ve genellikle gri bir sırt ile daha koyu renklidir.

Cl gymnocyclus , Senegal ve Gine'de, Gana ve Nijerya'nın doğusunda bulunur .

Bu, nominal yarıştan daha küçük ve çok daha koyu. Boynun yanardönerliği yukarı doğru ense ve tacın arkasına kadar uzanır. Boğaz ve parotiklerde daha yoğundur. Göz halkasının derisi kırmızıdır ve aday yarışta olduğundan daha geniştir.

Cl targia , Sahra Dağları'nda ve E'den Sudan'da bulunur.

Bu cins, daha koyu bir kürk ve sırt ile "livia" dan daha küçüktür.

Cl dakhlae , Orta Batı Mısır'da, Dakhla ve Kharga vahalarında bulunur.

Bu ırk, beyaz sırtı ve soluk gri üst kuyruk örtüleriyle aday yarıştan daha küçük ve çok daha solgun. Alt kısımlar soluk gridir.

Cl schimperi , Mısır'da Delta ve Nil Vadisi'nde ve S ila N Sudan'da bulunur.

Cl targia'ya çok benziyor, ancak daha soluk bir örtü, daha koyu sağrı ve üst kuyruk örtüleri var.

Cl palaestinae , Suriye'nin doğusunda Sina'nın doğusunda ve Arabistan'ın doğusunda Aden ve Umman'ın doğusunda bulunur.

Bu cins, daha büyük boyutu ve daha koyu tüyleri ile "schimperi" den farklıdır.

Cl gaddi Azerbaycan, İran, Batı ve Kuzey Afganistan, Türkmenistan ve Özbekistan'da bulunur.

"Palaestinae" ye çok benzer, ancak daha büyüktür ve genellikle daha soluk bir sırttır.

Cl neglecta , Orta Asya dağlarında bulunur.

Boynun arkası da dahil olmak üzere boyunda daha güçlü bir yanardönerlikle "livia" dan daha koyu.

Cl intermedia , Hindistan yarımadasında ve Sri Lanka'da mevcuttur.

Bu 'ihmal' gibi görünüyor, ancak kuşağın güney kesiminde tüyleri daha koyu.

Kaynaklar

-www.audubon.org

-www.allaboutbirds.org

-www.wild-bird-watching.com

-Wikipedia