Büyük Kamışçın
Aralık 2, 2022
Kızılsırtlı Örümcekkuşu
Aralık 2, 2022
parallax background

Karaalınlı örümcekkuşu


T.C. İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği

Karaalınlı örümcekkuşu » Lesser Grey Shrike » Lanius minor

Biyolojik Bilgiler

BOYU

KANAT AÇIKLIĞI

AĞIRLIĞI

19 - 21 cm

30 cm

40-66 g

Tanımı

Dik duruşlu,uzun kuyruklu ve uzun kanatlı bir örümcek kuşudur.Açık gri,siyah ve beyaz renklidir.Alnında boydan boya uzanan geniş ve siyah bir maske vardır,kanat lekesi büyük ve beyazdır.Alt tarafı parlak pembedir.Ergeninin üst tarafı çizgili,alnı gridir ve gagasından gözünün gerisine dek uzanan bir maskesi vardır.Gagası kalındır.Kanat uçları kuyruk dibine kadar uzanır.

Habitatı

Tarımsal arazi ve alçak fundalıklar.

Yayılışı

Türkiye'de her bölgede görülmesi muhtemel bir tür.

Beslenme

Yiyeceklerini küçük hayvanlar yada kuşlardan elde eder,fakat kısaca belirtmek gerekirse böceklerden ve az ya da çok kiraz,incir,dut gibi meyvelerden beslendiği söylenir.

***************

Karaalınlı örümcek kuşu:

Neredese tamamen böceklerle beslenir,özellikle toprak üzerinde dolaşan böceklerle(%90).Büyük böcekleri tercih eder,ama 5mm boyunda böceklerle beslendiği de görülür,hatta kendilerini korumak için koku salan ve değişik koruma yöntemleri ile kendini koruyan böcekleri de yiyebilir.

Özellikle karafatma,leşböceği ve hortumlu böcekler beslenme menüsünde yer alır.

Ucunda bir kanca bulunan güçlü,konik şeklindeki gagasıyla böceklerin sert kabuğunu kırar.

Fare gibi omurgalı hayvanlar ve kuşlar nadir besinleri arasındadır.

Daha nadir olarak da örümcekler,sümüklü böcekler ve solucanlar ile beslenir.

Ekstrem durumlarda kendi yavrularını yedikleri görülebilir.

Kışladıkları ortamda su içtiklerine rastlanmamıştır.

Kaynak: de.wikipedia.org/wiki/Schwarzstirnwürger

Çeviri:Emine Nurhan Tekin

*********************************

Biyolojisi

Yuvası geniştir.Yonca sapları ve otlardan yapılmış olup,dışı küçük sopalarla , yünlerle ve benzeri maddelerle örülmüş;içi ise kuş tüylerile kaplanmıştır.

Sayı olarak 5 ile 7 arasında olan yumurtaları yeşil ya da zeytin rengiyle hafifçe karışmış beyaz renktedir.Üzerinde büyüklü küçüklü , koyu zeytin rengi ve gri lekeleri vardır.Bazıları ise zemin rengi olarak kırmızımsı ve daha koyu renklere sahiptir.

Bu türlerin erkeğinde gaga boyu mavimsi gri,nerdeyse siyaha yakın bir renktedir.Geniş siyah bir şerit,alnından başlayarak yukarı ve göz altlarına dğru uzanır.Kafası ,boynu ve sırtı gri renkte , orta kısımları ise daha koyu renktedir.Çene , boğaz ve boyun beyaz renkte , göğüs ve yanları ise griye benzer siyah ve ön kısıma doğru gelindikçe griye dönen bir renktedir.

Birincil türler geniş beyaz şeritli kahverengimsi siyah,ikincil türler ise bazıları az yada çok beyazla hafifçe bezenmiş kahverengimsisiyahtır.Kanatlarının altı siyahı andıran gri görünümündedir.

Kuyruğu dört adet kuş tüyünden oluşmaktadır.Bu tüylerin ikisinin tabanı ve uç kısmı siyahlı beyaz renkte,diğeri beyaz renkte,en dış kısmında ve diğer tüylerden en kısa olanı ise tamamen beyaz renktedir.Ayakları,ayak parmakları ve pençesi siyah renktedir.

Göçü

Göçebe bir kuştur.İlkbahar başlarında Avrupa'ya gelir ve sonbaharında da göç eder.

Popülasyonu

Bu Alman türü Avrupa'da ortaya çıkmıştır.AVRUPA'da Almanya,Hollanda,Danimarka,İsveç,Finlandiya ve İspanya'da sayıca fazladır.

ASYA 'da Filistin, küçük Asya,Rusya,Kafkasya ve İran'da ....

AFRİKA'da Mısır ve Damaraland'da (Namibia) ve diğerbazı bölgelerde bulunmaktadır..

Bu kuşların İngiltere'yi ziyaretleri ise nadirdir.1851 yılı Kasım başında Sicilya adalarından biri olan St.Martin'de bu kuşların bir türü vurulmuştur.Bir diğer türü Amerika-Virginia-Yarmouth yakınlarında,Norfolk'ta 1869 baharında ve üçüncüsü ise 1875 Mayısında vurulmuştur.Bir diğer genç türü de İngiltere-Playmouth yakınlarında Eylül 1876'da yakalanmıştır.

Davranışları

Avına yaklaşan kargalara ve diğer kuşlara saldırır.Düzgün ve muntazam bir biçimde uçar. Rahatsız edildiğinde gözlemleyerek geri çekilebilmek için bir taş ya da küçük bir tepe üzerine iniş yapar.

Avının arkasından kovalar ya da yere iner ; gösteri uçuşu sırasında yuvasının bulunduğu alanın üzerinde havada asılı kalır.

Yerel Adlar

Yerel Adlar bilgisi bulunamadı

Ses-Ötüşü

Sesi pes bir "tıça-tıça".

Ayırıcı Tanı

Alnında boydan boya uzanan geniş ve siyah bir maske ile kolayca tanımlanabilir.

Kaynaklar

- Kuş gözlemcisinin cep kitabı

- http://www.birdcheck.co.uk/main/Page10.htm