GEDİZ DELTASI’NDA LEYLEKLER 2 – Dr. Ömer DÖNDÜREN
Temmuz 20, 2022
İZMİR KUŞ CENNETİ VE ÇEVRESİ MİLLİ PARK İLAN EDİLMELİ MİDİR ?
Temmuz 20, 2022
parallax background

LEUKAİ ANTİK KENTİ


T.C. İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği

         Leukai Hellen dilinde “ak yerin kenti” veya “akkavaklar” anlamındadır. M.Ö. 383’de Pers komutanı Takhos imparatoruna karşı isyan hazırlığı yaparken burasını üs olarak kullanmış ancak, Takhos bu isyanı gerçekleştirememiştir. Onun ölümünden sonra Klozomenai ile Kyme siteleri bu kenti topraklarına katabilmek için mücadele etmişlerdir. Her iki kent bu mücadelede bir sonuç elde edemeyince çareyi Delfoi’deki bilicilik merkezine başvurarak Apollon’un dileğini öğrenmek istemişlerdir. Apollon’un rahipleri de tanrının buyruğunu onlara şöyle iletmiştir :
       “ Luekai, orada ilk kurbanı yapacak olana aittir. Yalnız her iki tarafta önceden belirlenmiş tarihte, gün doğarken kendi kentlerinden yola çıkacaklardır.”

          Kyme halkı Leukai kentine daha yakın bir konumda olduğu için kolaylıkla kazanacağına inanır. Ancak kurban kesme günü belirlendikten sonra Klazomenailılar bir koloni grubunu Smyrna körfezinin karşısında Leukai yakınına yerleştirir ve Kymelileri atlatarak ilk kurbanı keserler.Bu başarı her yıl kutlanan bir festivale dönüşür.

         Leukai sikkeleri üzerinde Klozomenai’lerdeki gibi kuğu kabartması vardır.

Leukai’nin kalıntıları Üç tepeler çevresinde olmasına karşılık günümüze belirgin mimari parçalar gelememiştir.

Dr. ÖMER DÖNDÜREN

 

Biyolog