Balaban
Ağustos 8, 2022
Küçük Kerkenez
Ağustos 8, 2022
parallax background

Arıkuşu


T.C. İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği

Arıkuşu » European Bee-eater » Merops apiaster

Biyolojik Bilgiler
BOYU KANAT AÇIKLIĞI AĞIRLIĞI
25-29 cm 36-40 cm 50-70 g

Tanımı

Ülkemizde görülen en renkli kuşlardan biridir, boynu parlak sarı, kafa üstü kızıl/kahve ve gövdesi mavi/yeşil tonlardadır. Gözünde siyah sürmesi ve gıdısında da siyah renkli bir çizgi bulunur. Siyah ve uzun gagası aşağı doğru kavislidir. Kanatları sivri ve kuyruğu uzundur. Kuyruk ve kanat altı beyaz renklidir, firar hattında bedene yaklaştıkça kalınlaşan siyah bir bant bulunur. Gençleri daha soluk ve yeşilimsi renklidir. Uçuşu dalgalıdır ve uçuşta düzenli olarak öter. Koloni olarak yaşar.

Habitatı

Sıcak iklimleri seven arıkuşları özellikle beslenmesi için gerekli uçan böcekleri kolay bulabileceği sulak alanların yakınlarında, kum ve killi toprak duvarlarına küçük delikler açarak koloniler kurarlar. Yuva kazma işlemi 2-3 hafta sürebilir. Boru şeklindeki bu yuvaların derinliği,genellikle 1-1,5 m.bazen de 2,7 m.kadar olabilir. Yuva girişinin çapı 8-10,tünelin çapı ise 4-5 cm kadardır. Tünelin sonunda balon gibi genişletilmiş bir yuva bölümü vardır ki,burada yumurtlar ve burada kuluçkaya yatarlar.

Yayılışı

Ülkemizde yaz göçmenidir ve habitatın uygun olduğu her bölgede gözlemlenebilir. Genellikle Mayıs-Ağustos aylarını ülkemizde geçirir. Sıcağı seven tür genel olarak orta Avrupa'ya kadar yayılım göstermekle birlikte, nadir bir tür olarak İngiltere, İskandinavya, Polonya ve İsviçre'de de ürediği kayıtlara geçmiştir. Rusya'da da 57.paralele kadar gözlemlenmektedir. Güneyde Irak ve Kuzeybatı Afrika'da ayrıca Kıbrıs, Girit, Sardunya, Korsika gibi büyük Akdeniz adalarında da üremektedir. Kışları ise orta ve güney Afrika'da geçirir.

Beslenme

Adından da anlaşılacağı üzere başta arı olmak üzere her türlü uçan böceği öncelikle yusufçukları, kelebekleri ve ağustos böceklerini yakalayarak beslenir. Arıkuşları böceklerle beslenirler ve bu böcekleri iyi birer uçucu olduklarını gösterdikleri-genellikle gruplar halinde-uçarken avlarlar. Adlarından da anlaşılacağı gibi başlıca besinleri arı, eşekarısı, yabanarısı gibi zarkantlılardır ama yusfçuk, ağustosböcekleri ve diğer uçan böcekler de besin menüsünde yer alır. Yutmadan önce yakaladığı böcekleri sert bir zemine vurup, yoğurdukları için sokulma riskleri yoktur. Böceklerin sindirilemeyen, kitinli kanat ve diğer sert parçalarını zaman zaman pellet olarak çıkarır. Arıcılar tarafından arı kovanlarına zarar verdikleri düşünüldüğü için sevilmezler. kaynak: de.wikipedia.org/wiki/Bienenfresser Ceviren: E.Nurhan Tekin

Biyolojisi

Biyolojisi bilgisi bulunamadı

Göçü

Göçü bilgisi bulunamadı

Popülasyonu

Popülasyonu bilgisi bulunamadı

Davranışları

Eşsiz bir avcıdır, avına alttan yaklaşır son hamlede vücudunu kasarak bir mermi gibi mükemmel bir aerodinamik forma bürünür ve çoğunlukla av olacak böceklerin avcıyı görme şansı bulunmaz. Bununla birlikte yakaladığı böceği gagasında daha sağlam bir biçimde tutabilmek için bazen çevirir (bu davranış bir kolonide belli bazı bireylerde daha fazla ve tekrarlı bir biçimde gözlemlendiği için bireyler arasında bir tercih olup olmadığı ayrıca ele alınmalıdır) Bu çevirmeler sırasında avını kaçırdığı da olabilir, işte bu anlarda kaçan ava direkt de saldırmaktadır. Yakaladığı arıların iğnelerini ve zehirlerini sıkarak ve bir dala ya da tele vurarak çıkartır. Ayrıca avlarının sindiremediği bölümlerini pellet olarak çıkarmaktadır. Yavrular yumurtadan ilk çıktığında çıplak ve pembe renklidir. Gri gagalarının kenarında ince sarı bir çizgi vardır. Yavrular 20-30 gün boyunca yuvada beslenir. Yavrular uçurulduktan sonra gerek yavruları kısa zaman sonra çıkacakları göç yolculuğu öncesi avlanmayı daha iyi öğretmek için gerekse avın daha bol olduğu alanlara yakın olmak için koloninin yuvalandığı duvarlar terkedilir. Kolonide bütün yuvalar bir anda terkedilemez ama yavruyu geç çıkaran bireyler belli bir noktada koloniye katılır, sosyal yönü çok yüksek bir türdür.

Yerel Adlar

arı guşu, arı kıran, fırık, fıyık, urukçul, vırrık http://www.kazimcapaci.com/kusadlari.htm

Ses-Ötüşü

Ses-Ötüşü bilgisi bulunamadı

Ayırıcı Tanı

Ayırıcı Tanı bilgisi bulunamadı

Kaynaklar

http://www.birdcheck.co.uk , Collins Bird Guide , gözlemlerim