Saka
Aralık 5, 2022
Tarla Kirazkuşu
Aralık 5, 2022
parallax background

Florya


T.C. İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği

Florya » European Greenfinch » Chloris chloris

Biyolojik Bilgiler

BOYU

KANAT AÇIKLIĞI

AĞIRLIĞI

14-15 cm

25-28 cm

25-32 g

Tanımı

İri ve yeşil bir ispinozdur; gagası açık pembe, el teleklerinin kenarları, kuyruk sokumu ve kuyruk dış teleklerinin kökü sarıdır. Dişisinde yeşilin yerini grimsi kahverengi alır. Genci çizgilidir, sarı kanat paneli ile ayırt edilir.

Floryaların erkekleri dişilerinden daha iri renkleri daha göz alıcıdır. Dişi ve genç kuşlar daha soluktur ve kahverengi tonlar hakimdir. Gagası kalın ve koni biçimindedir. Ötüşleri de oldukça güzel ve cıvıltılıdır. Erkeğin "kelebek" gösteri uçuşu vardır.

Habitatı

Seyrek ormanlar, zeytin ve meyve bahçeleri, yüksek ağaçların bulunduğu bahçeler ve parklarda yaşar, kışın diğer ispinozlarla karışık sürüler oluşturur.

Yayılışı

Floryalar, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya'da yaygın olarak dağılmıştır. Yeni Zelanda'ya kadar gözlemlenmiştir. Türkiye’de yıl boyu görülür.

Beslenme

Floryalar, esas olarak ayçiçeği tohumları ile beslenir, ancak aynı zamanda yuvalama sırasında çeşitli bitkilerden, tomurcuklardan, meyvelerden ve böceklerden de beslenir.

Biyolojisi

Üreme mevsimi, Nisan ayının ikinci yarısında başlayıp Ağustos ayına kadar devam eden ilkbaharda, genç uçmaları ise Ağustos ayının sonlarında gerçekleşir.

Floryalar, genellikle tek başına yuva yapar, ancak bazen her birinin kendi küçük alanını savunduğu gevşek koloniler oluşturabilir. Yuva, bitkiler, çalılar, tırmanan bitkiler, yapraklı küçük çalılar, şehirlerin içindeki park ve bahçelerde bulunan orta büyüklükteki ağaçlarda veya çevredeki kırsal alanlarda gizlidir.

Yuva genellikle orta yükseklikte bir çataldadır. Kuru ot ve yosunlardan oluşan hacimli bir yuvadır. İç kısım bitkisel lifler, kökler, kıllar, tüyler ve yün ile kaplanmıştır.

Dişi, kırmızımsı veya morumsu lekelerle açık mavi veya kremsi beyaz 4-6 parlak yumurta bırakır. Kuluçka dönemi boyunca erkek tarafından beslenen dişi tarafından sağlanan yaklaşık 13 ila 14 gün sürer.

Doğumda civcivler kalın ve uzun grimsi beyaz tüylerle kaplıdır. İlk birkaç gün her iki ebeveyn tarafından böcek larvaları ile beslenirler. Ebeveynler daha sonra tohumlardan oluşan sarımsı bir macunu sık sık kusarlar.

Yuvayı 13 gün sonra terk ederler ancak henüz uçmazlar ancak genel olarak 16-18 günde yuvadan ayrılırlar ve çırpınabilirler.

Bu tür, yılda iki ila üç yavru üretir.

Göçü

Göçü bilgisi bulunamadı

Popülasyonu

Korunma durumu, bir canlı türünün günümüzde ya da gelecekte varlığını sürdürmeye devam etme olasılığının bir göstergesidir. Bu gösterge, türe ait kalan birey sayısı kadar, zaman içindeki nüfus artış ya da azalışları, başarılı üreme oranları, bilinen tehditler gibi çeşitli etmenler göz önünde bulundurularak belirlenir.

Dünya çapında en çok bilinen korunma durumu listeleme ve derecelendirme sistemi, Dünya Korunma Birliği (The World Conservation Union, IUCN) Kırmızı Liste'sidir

IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi ("IUCN Kırmızı Listesi" ve bitki ve hayvan türlerinin dünyadaki en kapsamlı Küresel Koruma durumu envanteridir. IUCN Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

IUCN Kırmızı Listesi, kesin ölçüt kullanılarak, binlerce tür ve alttürlerin nesillerinin tükenme riskini değerlendirerek oluşturulmaktadır. Bu ölçüt tüm türlerle ve dünyanın her bölgesi ile ilgilidir. Kırmızı Liste ile amaçlanan; koruma meselelerine kamunun ve politikacıların dikkatini çekmek ve bununla birlikte türlerin yok oluşunu azaltmak için uluslararası camiaya yardım etmektir. Güçlü bir bilimsel altyapı ile oluşturulan IUCN Kırmızı Listesi, biyolojik çeşitliliğin durumu ile ilgili en geçerli rehber olarak kabul edilmektedir.

Türün Korunma Durumu:

LC: (least concern): Yaygın bulunan türler

Davranışları

Esas olarak ayçiçeği tohumlarıyla beslenir. Genellikle besleyicilere sık sık rastlanır ve bahçelerde çok yaygındır. Bu kuş çok çeviktir ve asılı dağıtıcılarda sunulan yiyecekleri almayı başarır. Aynı zamanda diğer birçok bitkinin tohumlarının yanı sıra çilek ve tomurcukları da tüketir.

Kışın, kuşların çimenlerin arasında kolayca zıplayabileceği yerde beslenen gruplar görülebilir.

Florya, güçlü kursağı sayesinde her gün büyük miktarda yiyecek tüketebilir. Pek çok kuş ekili alanlarda toplanabilir ve bunlar bazen hasat zamanında gerçek bir sorundur.

Erkek bireyler, Mart ayı başlarında çiftleşme uçuşlarına başlar. Üreme mevsimi boyunca, yarasa benzeri yavaş vuruşlarla daireler çizerek çırpınan uçuşlar gerçekleştirir. Bu uçuş sırasında sürekli olarak şarkısını söyler.

Oluşan çiftler genellikle erkekleri her zaman açıkta olacak şekilde ağaçlarda yüksekte tünerler.

Florya oldukça hareketsizdir, ancak üreme mevsiminden sonra birkaç dağılım gerçekleşir. Habitatın en kuzeyindeki kuşlar kışın güneye göç edebilir. Genellikle etrafta dolaşanlar gençlerdir, ancak yetişkinler kendi yaşam alanlarında daha fazla ikamet ederler.

Yerel Adlar

Florya-büyük iskete,flurya / Denizli / ( wolfkenan)

Yerel Adları:

İÇEL – Erdemli - “Köylüce” ;

İSTANBUL – “Büyük İskete” ;

RİZE – Çayeli - “Kotala”

Ses-Ötüşü

Ötüşü birkaç cümlenin karışık tekrarından oluşur. Üreme döneminde bir ağacın tepesinden genizden gelen “cviuuuu” ve “cibicibici” duyulur. Uçuş sesi tok ve kısadır, ketenkuşuna benzer ayrıca kanaryaya benzer bir “tsuiit” sesi vardır.

Ayırıcı Tanı

Ayırıcı Tanı bilgisi bulunamadı

Kaynaklar

1) Türkiye ve Avrupa' nın Kuşları, ISBN 9759409828

2) http://www.garden-birds.co.uk/birds/greenfinch.html

3) http://www.kustr.org/index.php?bolum=yoresel

4) oiseaux-birds.com