Karaboyunlu batağan
Aralık 5, 2022
Sakarca
Aralık 5, 2022
parallax background

Kuğu

T.C. İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği

 

Kuğu » Mute Swan » Cygnus olor

Biyolojik Bilgiler

BOYU

KANAT AÇIKLIĞI

AĞIRLIĞI

144-158 cm

2-2,5 m

7600-14300 g

Tanımı

Çok iri gövdeli, bembeyaz tüylü bir kuştur. Gagası turuncu, (erkeğinde daha iri) gaga beni ve gaga kökü siyahtır. Uzun boynunu zarifçe S şeklinde kıvırır. Gagası genellikle aşağıya bakar. Yüzerken kanatları kabararak kavisli bir şekil alır. Genci kirli kahverengidir, gagası gri, gaga kökü siyahtır, zamanla gaga önce pembe sonra turuncu olur. İlk yıl kışın ve ikinci yıl baharda gencinin kahverengi giysisi hızla beyazlaşır, ancak ikinci yıl kışa kadar özellikle üst kısımlarda kahverengi tüyler kalabilir. Uçarken her kanat çırpışında kanatlarından yüksek sesli, ritmik ve ıslıksı sesler gelir.

Habitatı

Genellikle gölleri tercih eder. Kışın iyi korunaklı koylarda, açık bataklıklarda, göl ve göletlerde, akarsularda, haliçlerde ve kıyı bölgelerinde yaygındır. İnsanların yakınında yaşama adapte olmuştur ve parklardaki göller, rezervuarlar, özel göletler gibi yapay su kütlelerinde yaygındır..

Yayılışı

Büyük Britanya, Kuzey ve Kuzey Avrupa, Kuzey ve Kuzey Asya'da ürer.

Kışın Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Kore'ye ulaşır. Yerleşik olduğu Kuzey Amerika'ya başarıyla tanıtıldı. Japonya, Güney Afrika, Güney-Batı Avustralya ve Yeni Zelanda'da vahşi popülasyonlar kurulur.

Beslenme

Bu türün diyetini akuatik vejetasyon, küçük akuatik böcek türleri, balık ve kurbağalar oluşturur.Kuğular dalmazlar sadece başlarını ve uzun boyunlarını us yüzeyinden daldırarak beslenirler.Kuğular ördeklerden daha derin sularda avlanırlar.Kuğuların sayesinden diğer türlerde besin bulma fırastı yakalarlar.Kuğular beslenirken su yüzeyinde bırakıtıkları bitki artıkları diğer su kuşları için yem kaynağı olur.Ancak tür içinde besin için rekaber vardır.

Biyolojisi

Erkek bireyler arasında teritori kavgaları yaygındır.bu kavgalar esnasında genellikle birbirlerine çarparlar yada su yüzeynde kaydırırlar.Çiftler genellikle yanlız yuva yaparlar.Yuvalarını su kenarına koni şeklinde yaparlar ve yuvalar çiftler tarafından arda gelen yılarda da kullanılır.Nisanın ortalarından sonra sayıları 5 ile 7 arasında değişen(bazen 12 olabilir) soluk mavi renkli yumurtalarını bırakırlar.Yumurtaların inkubasyonu 35-42 gün sürer.Hem anne hem baba yavrularına diğer üreme mevsimine kadar bakarlar.

Göçü

Üreme ve kışlama zamanlarında mevsimsel hareketler yaparlar.

Popülasyonu

Britanya'da tahmini 25750 kuğu bulunmaktadır.İrlanda da sayıları 20.000'den fazladır.Rusya'da üreyen türler 50.000 civarındadır,Türkiye'de ise bu sayı 7000-9500 arasında değişir.

Davranışları

Kışın yüzlerce birey toplu halde açık tuzlu sularda bulunsalarda toplu göç etmezler.Yüzerken gagaları aşağıyı gösterecek şekilde boyunlarını nazik bir kavisle tutarlar.En yüksek uçuş hızları 50-55 mph kadardır. Duruşlarıyla iletişim kurmak için bariz işaretler kullanır.

Yuvalama mevsimi boyunca, erkek oldukça bölgesel ve saldırgandır. Bir davetsiz misafir, yuvaya, hayvana veya insana çok yaklaşır yaklaşmaz karakteristik bir tavır alır, suya, boyuna ve kafaya hızla geri atılarak rahatlamaya hazır bir şekilde gelir

Ayrıca kanatlarının sekonderleri sırtına doğru bir yay oluşturur. Kuğuların "ısıramayacağına" dair yaygın söylentiyi önleyerek kanatlarıyla acı verici bir körük atabilir ...

Erkek, davetsiz misafirleri kovalamak için boyun ve kanatları kullanarak tüm bölgeyi savunma eğilimindedir. Eğilirler, kanatlarını çırparlar ve başlarını sallarlar, tüyleri diken diken olur, hepsine yüksek sesli çığlıklar eşlik eder.

Yerel Adlar

Yerel Adlar bilgisi bulunamadı

Ses-Ötüşü

Genellikle sessiz türlerdir.Yetişkinleri bazen homurtu şeklinde bazende ıslığa benzer sesler çıkartırlar.Ayrıca uçuş sırasında kanatlarıyla vızıltı yada çarpma sesine benzer sesler çıkartılar.

Görsel hareketleriylede iletişim kurarlar.Örneğin erkek bireyler kızdıkları zaman iknci kanat tüylerini sırtlarına doğru getirirler.

Ayırıcı Tanı

http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=2fsdl47@d&idx=196653#.Wlj7YGKhmaM

Kaynaklar

http://www.birdguides.com/html/vidlib/species/Cygnus_olor.htm

http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Cygnus_olor.html

http://www.arkive.org/species/ARK/birds/Cygnus_olor/more_info.html

Türkiye ve ortadoğu'nun kuşları